Lümfimassaaž

Lümfimassaaž mõjutab lümfiringe kaudu vere-, lümfi- ja sidekoevedelikke. Ergutab organismi puhastustööd, stimuleerides lümfivedeliku voolamist lümfiteedes. Teraapia on eriti sobilik neile, kellel on lümfiringe häired, tursed ja vedelikupeetus. Lümfide mõjutamine ei ole valulik, see on õrnalt sooritatav ravimassaaž.

Vastunäidustused (absoluutsed):

*akuutsed põletikud (eriti tähelepanelik tuleb olla roosi e. erüsipeeli puhul) *südamepuudulikkus 

*väljakujunenud hüpotoonia 

*äge tromboos

*seletamatud nahamuutused

*maksapõletik

*kilpnäärme liigtalitlus

*tuberkuloos

 

Näidustused:

*raseduse aegsed tursed 

Vena cava inferior. Mehaaniline surve veenidele

  

Raseda massaaž:

- selili asendis

- kael 

- kaenla lümfisõlmede avamine

- kombineeritud võte küljel

- jalad eest 

45-60 min 3 korda nädalas või tihedamini

*lipoödeemid

Sümmeetriline jalgade turse, põhjustatud rasvade ladestumisest. 

Tüüpiline naissoo haigus, põhjus teadmata, algab tavaliselt:

- puberteedi eas või ka

- klimakteeriumi ajal, vahel ka

- peale rasedust

Rasvade ladestumine tundub häirivat nii lümfi teket, kui ka lümfi äraviimist; võib muutuda lipo-lümfödeemiks

*migreen

*ulcus cruris, CVI II ja III staadium (lahtised veenilaiendi haavandid, veenilaienditest tingitud tursed)

*kroonilised lümfiväravoolu häired (primaarsed ja sekundaarsed). Sobib ka roospõletiku järgse turse korral.

*couperosa

*acne vulgaris ehk vinnitõbi

*näo ja silmade piirkonna tursed

*on märgitud ka, et lümfimassaaz omab juuste väljalangemisvastast effekti

*immuunsüsteemi tugevdamine

*armid muutuvad vähem nähtavamaks, väiksemaks, pehmemaks 

*abivahendina saleduskuuril ja vananemisnähtude ilmnemise aeglustamiseks           *vereringe ja rakkude ainevahetuse ergutamiseks, mõjub hästi lihastele, soonte ja soolte seinte silelihastele                                                                                                                 *menopausi vaevuste puhul

Lümfimassaaži kirjeldus

Lümfimassaaž koosneb ainult neljast põhivõttest ning nende mitmesugustest variatsioonidest ja kombinatsioonidest vastavalt käsitletava piirkonna anatoomilisele ehitusele ja antud turse liigile. Lümfimassaaži kõige universaalsem võte on „seisev ring“, mille erinevate variantidega avatakse nii lümfisõlmi kui liigutatakse lümfivedelikku mööda sooni.

Lümfimassaaži seanss ehitatakse üles lümfivedeliku voolamisele vastupidises järjekorras, arvestades iga liigutuse puhul rangelt lümfivedeliku vajalikku voolusuunda. Kuna kõige peenemates lümfisoontes – lümfikapillaarides ja prekollektorites – veel klappe pole, mis neid angioniteks jaotaksid ja voolusuunda anatoomiliselt kindlaks määraksid, on võimalik just kõige pindmiste, pisemate, nahaaluste soonte võrgustiku kaudu tursevedelikku ümber suunata tervetesse lümfisõlmedesse ka siis, kui mõned lümfisõlmed kuskil kehaosas on hävinud või kahjustatud, näiteks vähioperatsiooni käigus välja lõigatud või kiiritatud.

Lümfimassaaž algab alati veeninurga ja kaela lümfisõlmede avamisest koos uitnärvi mõjustamisega, et sundida parasümpaatilist innervatsiooni lümfisüsteemi tööd käivitama seestpoolt. Erandjuhtudel, kui kaela külgmised lümfisõlmed on hävinud, peavad neid asendama kuklaalused lümfisõlmed, kuid veeninurk ja uitnärv tuleb siiski ettevaatlikult tööle saada. See kaelapiirkonna mõjutamine kuulub manuaalse lümfidrenaaži protseduuri algusesse sõltumata sellest, kas turse on käel või jalal või üle terve keha. Alles järgmise võttekäigu juures tekib sisse vahe – käeturse puhul tuleb hakata avama kaenlaaluseid lümfisõlmi, jalaturse puhul niude- ja kubemelümfisõlmi.

Alles pärast lümfisõlmede avamist tohib hakata tursevedelikku neile peale suunama – käe puhul siis mööda õlavart, jala puhul mööda reit. Jäsemete puhul tuleb arvestada kehaosa jaotumisega ilmseteks lõikudeks liigeste kohtadel. Et suuremad liigesed nagu põlv, küünarnukk, ranne ja hüppeliiges peidavad oma pehmetes õnarustes samuti lümfisõlmi, mis filtreerivad distaalsemate kehaosade koevedelikke, tuleb seda arvestada ka võttetehniliselt. 

Kõige viimasena jõutakse lümfimassaaži võtetega sõrmede ja varvaste juurde.

⇑ ..